Tatil Fırsatları
Sahil Apart Otel - Pazar, 10 May 2015 17:36
Kızkalesi Motelleri - Cumartesi, 03 May 2014 17:39
Kızkalesi Otelleri - Cumartesi, 03 May 2014 17:18
Pınar Hanımın Pansiyonu - Çarşamba, 23 Nisan 2014 18:16
Onur Apart Motel - Cuma, 03 Ocak 2014 17:33

Cennet Mağarası

1841 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 14 Ocak 2015 21:04
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

NARLIKUYU CENNET MAĞARASI

Narlıkuyu Mersin'in 65 km güney batısındadır. (Yaklaşık olarak N 36.26- E34.07) Mersin'i Antalya'ya bağlayan devlet karayolu (D 400) üzerinde olup Erdemli'ye 27,5 ve Silifke'ye de 20 km uzaklıktadır. Ulaşım kolaylığı sayesinde, Mersin ve ilçelerinin gözde dinlenme mekanlarından biridir.

Narlıkuyu Cennet Cehennem Mağaraları ve Narlıkuyu Astım Mağarası Silifke ilçemizin Narlıkuyu Mahallesinde bulunmaktadır.Bir yer altı deresinin oluşturduğu kimyasal erozyonla,tavanın çökmesi sonucu meydana gelmiş büyük bir çukurdur.Çukurun tabanında 260 m.uzunluğunda bir mağara vardır. Cennet mağarası ve çöküğü,içinde yer alan Meryem Ana Kilisesi nedeniyle inanç turizmi açısından da önem taşımaktadır.Roma İmparatorluğu döneminde Porto Calamie olarak bilinen Narlıkuyu'da IV. yüzyıldan kalan küçük bir bina öreni vardır. Bu bina IV.yüzyılda İstanbul adalarında vali olduğu anlaşılan Korykos'lu (Kızkalesi) Poimenios tarafından yaptırılan bir hamam ve vaftizhanedir. Hamamın suyu Cennet obruğundan gelen yer altı suyudur. Bina girişindeki küçük kitabede;

"Ey konuk dost! Bu mucizeli suyu kimin bulduğunu, saklı kaynağını kimin gün ışığına çıkardığını merak ediyorsan, bil ki o, imparatorların dostu ve Kutsal Adalar'ın dürüst yöneticisi Poimenios'tur" yazmaktadır.

Burada, kastedilen imparatorlar 395-408 yılları arasında Doğu Roma imparatoru olan imparator olan Arcadius (378-408) ile 395-423 yılları arasında Batı Roma imparatoru olanHonorius'tur.(384-423) Kitabeden aynı zamanda her iki imparatorla da dost olmuş Poimenos’un imparatorluk içinde öenmli bir konumda olduğu anlaşılmaktadır.

Hamamın sanatsal değeri yüksek taban mozaiği iyi korunmuş durumdadır. Mozaikte Cennet’in üç hurisi olarak ta bilinen Zeus kızları Aglaia, Euphrosyne ve Thalia çıplak olarakkumru ve keklikler arasında dans ederken görülmektedir. Yöre halkı bu sebepten, mozaiğe Üç güzeller mozaiği adını vermiştir.

Betimlenen mitolojik öykü Homeros döneminden beri bilinmektedir. Mitolojiye göre, Akdeniz’in köpüklerinden doğan Afrodit burada üç güzelin de katıldığı bir törenle vaftiz edilmiştir.

Narlıkuyu Cennet Mağarası Narlıkuyu ana asfaltından yukarıya doğru yaklaşık 1,5 km mesafededir.Aynı zamanda Cennet Mağarasının hemen yanında Cehennem çukuru bulunmaktadır.Cennet mağarasına iniş merdivenler ile sağlanmaktadır.Girişler ücretli olup,müze kartı olanlara,65 yaş üstü ve 18 yaş altı çocuklara ücretsizdir.Merdivenlerden indikten sonra sizleri "Meryem Ana Kilisesi" karşılamaktadır.Çevresi yeşillik ve tabii güzelliklerle dolu olan Narlıkuyu Cennet Mağarasının en alt kısmı serin ve biraz çamurludur.Ayrıca en dipte yer altı sularının sesini duyabilirsiniz.Önemli bir detay olarak,merdivenlerler oldukça yorucudur.Hamile bayanlar,yaşlılar ve çocuklar inerken ve özellikle yukarıya çıkışta biraz zorlanabilirler.Narlıkuyu Cennet çöküğüne inerken mutlaka yanınızda bolca su bulundurun.Ayrıca mutlaka fotoğrağ için makine almayı unutmayınız.

Bütün tatilci ve turistlerimizin unuttukları bir diğer konu ise Narlıkuyu Cennet Mağarası Ve Narlıkuyu Cehennem mağarasını gezmeye gittiklerinde hemen yanında bulunan ve yöremizin en güzel tarihi ve doğal eserlerinden olan Narlıkuyu Astım mağarasıdır.Hemen yolun devamında sol tarafta bulunan Narlıkuyu Astım mağarasını mutlaka gezin.Yine Hasanalilerde Çanlı Kilise,Kızılisalıda ise Aslanlı Mezar bulunmaktadır.Gelmişken mutlaka buraları da gezin.

Cennet Cehenem mağarası narlıkuyu,astım mağarası narlıkuyu,üç güzeller mozayiği narlıkuyu,aslanlı mezar narlıkuyu,zeus tapınağı narlıkuyu,çanlı kilise narlıkuyu,narlıkuyu kahvaltı salonları,narlıkuyu kahvaltı fiyatları,narlıkuyu kahvaltı çeşitleri,narlıkuyu kahvaltı salonları rezervasyonları,narlıkuyu balık restaurantları,narlıkuyu otelleri fiyatları,narlıkuyu konaklama tesisleri fiyatları,Kızkalesi,kızkalesi otelleri fiyatları,kızkalesi motelleri fiyatları,kızkalesi yazlık daireleri fiyatları,kızkalesi pansiyonları fiyatları,kızkalesi tarihi bilgileri,kızkalesi efsanesi,kızkalesi satılık yazlık daireleri fiyatları,kızkalesi satılık arsa fiyatları,kızkalesi ekonomik otelleri fiyatları,kızkalesi ekonomik otelleri rezervasyonları,kızkalesi otelleri rezervasyonları,kızkalesi eğlence mekanları,kızkalesi alışveriş merkezleri,kızkalesi su sporları,kızkalesi discoları,kızkalesi yat turları,kızkalesi tatil fırsatları,kızkalesi videoları,kızkalesi resimleri,kızkalesi haritası,kızkalesi belediyesi,kızkalesi kuaförleri,kızkalesi emlak büroları,kızkalesi rente car,kızkalesi oto kiralama,kızkalesi tarihi yerleri,kızkalesi otobüsle ulaşım,kızkalesi uçakla ulaşım,kızkalesi korykos castle,kızkalesi neopolis kaya mezarları,kızkalesi adam kayaları,kızkalesi korykos kalesi,kızkalesi gezi turları,kızkalesi yaz tatil fırsatları,

Turkish English French German Italian Portuguese Russian Spanish

KIZKALESİ FOTOLAR

Kızkalesi Daireleri

Kimler Online

210 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

ZİYARETÇİLERİMİZ

3447663
Bu Gün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Toplam
912
1287
26260
3394246
78066
131102
3447663

MOTELLER

SAHİL APART OTEL KIZKALESİ   Sahil Apart Otel ...